Augantis vaiko pasaulis

Vaiko gimimas ir augimas suteikia džiaugsmo šeimai ir kartu kelia malonių rūpesčių. Vienas jų – vaiko kambario įrengimas. Tai žaidimų, poilsio, mokymosi ir bendravimo su draugais vieta. Todėl vaiko erdvė turi būŽurnalas Namas ir aš : Augantis vaiko pasaulisti labai racionaliai planuojama ir kartu jauki. Baldai parenkami tokie, kad vaikui augant jie galėtų būti transformuojami pagal poreikius. Savo kambaryje vaikas turi jaustis šeimininkas ir karalius bei turėti pakankamai erdvės žaidimams ir kitai aktyviai veiklai. Priešingu atveju svetainė ir valgomasis gali užsipildyti meškiukais, lėlytėmis ar konstruktoriais, o koridoriaus ar laiptinės sienos tapti vaikiškų piešinių ar pradinių rašymo įgūdžių ekspozicijos vieta.

Stilistika
Renkantis baldus vaikų kambariui reikėtų atsižvelgti į bendrąją būsto stilistiką.
Italų ir prancūzų dizaineriai, atsižvelgdami į baldų ergonomiką siūlo kompleksišką ir vientisą vaikų kambario sprendimą – akcentuojant funkcionalumą, kokybę ir mobilumą, naudojant slankiąsias modulines sistemas, leidžiančias kambaryje turėti kuo daugiau erdvės.

Eklektišką vaikų kambarį siūlo IKEA, JAV gamintojai. Vaikų kambarys traktuojamas kaip įvairių stilių įvairovė, siekiant, kad kambaryje būtų kuo patogiau, linksmiau gyventi. Čia vyrauja daug spalvų ir romantiško stiliaus sprendimų. Tokiuose vaikų kambariuose karaliauja princesės ir lakūnai bei piratai.

Spalvos
Spalva lemia vaiko nuotaiką, darbingumą. Pastaruoju metu psichologai rekomenduoja nesekti atgyvenusiu spalvų skirstymu (mergaitėms – rožinė spalva, berniukams – žydra). Jeigu vaikai maži, sienas galima klijuoti siužetiniais tapetais su įvairiais gyvūnėliais ar animaciniais personažais, dažyti pastelinėmis ar ryškiomis spalvomis. Šaltos spalvos (žalia, mėlyna, žydra, violetinė) nuteikia pŽurnalas Namas ir aš : Augantis vaiko pasaulisoilsiui, ramybei ir tinka tai zonai, kur yra lova. Šiltos spalvos (geltona, raudona, oranžinė) labai tinka žaidimų erdvei, nes stimuliuoja gyvybingumą ir judėjimą.

Medžiagos
Medžiagos, iš kurių gaminami baldai, šiais laikais yra vienas iš svarbiausių dalykų: jos turi būti ekologiškos, jų struktūros vientisos ir tvirtos, o visi minkštųjų dalių apmušalai – skalbiami. Baldai turi būti lengvai valomi. Gamintojas turėtų pateikti sertifikatą, kuris garantuotų, kad medžiagos, iš kurių gaminami vaikų baldai, yra netoksiškos. Paprastai baldams naudojamas melaminas, kuris atitinka ekologinius reikalavimus. Kadangi jis lengvai pjaustomas, galimi įvairiausi baldų stilistiniai variantai. Jeigu baldai gaminami iš natūralaus medžio, geriausia rinktis tankią bei kietą medieną (vyšnia, ąžuolas). Jeigu baldų konstrukcijoje yra stiklo elementų, tokių baldų vertėtų atsisakyti, o jeigu to padaryti neįmanoma, siekti, kad stiklas  būtų grūdintas. Dažai, kuriais dažomi vaikų kambario baldai turi būti netoksiški, jų sudėtyje negali būti gyvsidabrio, chromo ir švino. Dažus  sienoms geriausia rinktis vandeniniu pagrindu.

Lovelė
Vaikų kambario lovelė kartais atlieka ne tik miegojimo funkciją, bet tampa vaikų pasisėdėjimo, knygų bei žaislų pasidėjimo vieta. Ant lovų žaidžiama, vartomasi, skaitoma, todėl svarbu teisingai pasirinkti jos vietą. Žinoma, jeigu kambarys yra didelis, galite sau leisti įvairius variantus, tačiau jŽurnalas Namas ir aš : Augantis vaiko pasaulisei ne, reikėtų siekti optimaliausio, ypač jeigu lovelės turi būti kelios. Reikšminga detalė: šalia lovelės reikėtų skirti vietos mažai komodėlei su keletu stalčių, kuri tarnautų kaip įvairių smulkių daiktų pasidėjimo vieta ir ant kurios galima būtų padėti lempelę.

Vaikų baldų gamintojai siūlo be galo daug įvairiausių lovyčių variantų: tai ir dviaukštė lovelė ir atsilenkiama nuo sienos, ir moduline su integruotais kitais baldais. Pastarasis variantas yra nepaprastai turtingas įvairių sprendimų. Dažnai tokie baldai turi integruotas lovų, spintų, lentynų bei stalčių konstrukcijas bei kompleksiškas slankiąsias sistemas. Italų gamintojai pristato lovą, integruotą į spintos struktūrą. Toks baldas užima mažai vietos ir gali garantuoti komfortą ne vienam vaikui. Tai kartu ir kompaktiškas sprendimas, nes spintos struktūra yra virš lovų.  Slankusis mechanizmas yra apatinėje lovos dalyje. Antroji lovelė įmontuota po pirmąja, jos visiškai nesimato ir ji netrukdo judėjimui kambaryje. Kartais tokiu principu sumontuojamos net ir trys lovelės.

Čiužinys
Geras čiužinys turi būti ergonominis, nelabai minkštas, dažniausiai su elastinėmis spyruoklėmis, gulėjimo metu užtikrinančiomis tolygų kūno linijų pasiskirstymą. Kiti kriterijai, kurie yra ne mažiau svarbūs, tai netoksiškas, antialerginis ir antierkinis. Galima nusipirkti čiužinio apsauginį užvalkalą, kuris apsaugos nuo dulkių, drėgmės ir nešvarumų. Specialusis užvalkalas turi būti siūtas iš orui laidžios medžiagos, be sagų.

Spintos vieta
Turbūt visi sutiksime, kad spinta yra didžiausias ir dažnai  problemiškas vaiko kambario elementas. Nusipirkus labai didelę spintą, atimama žaidimų erdvė, o į per mažą netelpa daiktai ir drabužiai. Taip pat ne mažiau svarbi yra spintos pozicija kambaryje. Nuo to priklauso, kiek vietos liks žaidimų erdvei ir studijų, namų darbų ruošos zonai. Modernių vaikų kambarių gamintojai siūlo įvairiausių modelių spintas, kuriose įtaisyti įvairūs reikalingi priedai, nuo slankiųjų metalinių stalčių iki specialių kabyklų nuleidimo sistemų. Kita naudinga detalė – kampinės spintos, kurios labai patogios, nes užpildomas laisvas kampas. Paprastai tokios spintos yrŽurnalas Namas ir aš : Augantis vaiko pasaulisa standartinių spintų sudedamoji dalis, turinti kampinį atsidarymą. Čia galima puikiai įrengti visa, kas reikalinga: kabyklas, lentynas, įvairias pertvaras, vietas batams laikyti  ir kt.

Mokymosi vieta
Kiekviename vaikų kambaryje yra stalas, prie kurio mokomasi, ir lentynos, kuriose laikomos knygos. Šiais laikais jis pasipildė ir nauju komponentu – kompiuteriu. Mokymosi kampelį užbaigia patogi kėdė, kuriai keliami tam tikri ergonominiai reikalavimai: ji turi būti patogi, reguliuojama, ne per minkšta, lengvai valoma, su atkaltėmis rankoms pasidėti – siekiant išsaugoti taisyklingą laikyseną. Labai svarbu ir stalo dydis: jis turi būti pakankamai platus, kad vaikas sėdėdamas jaustųsi patogiai, galėtų nevaržomai susidėti visas reikalingas knygas ir sąsiuvinius. Renkantis stalo vietą reikėtų atkreipti dėmesį  į apšvietimą. Geriausia, kai stalą apšviečia natūrali dienos šviesa, o dirbtinis apšvietimas yra išsklaidytas ir tolygus.

Apšvietimas
Skirtingai nuo miegamojo, kur apšvietimas gali būti neintensyvus, vaikų kambaryje jis turi būti pakankamas, kadangi jame vaikai žaidžia ir mokosi. Nepakankamas apšvietimas yra žalingas, nes vaikas gali pasijusti nejaukiai ar atsirasti baimės jausmas, nes žinoma, kad vaikai bijo tamsos. Be pagrindinio apšvietimo, vaikų kambaryje reikėtų ir naktinių lempelių, kurios leidžia orientuotis  tamsoje.

Nereikšmingos smulkmenos
Įvairūs baldų dizaino ergonominiai sprendimai gali tapti labai svarbūs  vaiko saugumui. Pavyzdžiui, paapvalinti baldų kampai, kurie apsaugos nuo sumušimų bei susižeidimų. Stalčiai su slankiaisiais mechanizmais taip pat leis vaikui ilgiau ir geriau juo naudotis. Jeigu baldų konstrukcijos turi ratelius, šie turi turėti fiksatorius, kurie užtikrintų baŽurnalas Namas ir aš : Augantis vaiko pasaulisldo stabilumą.
Dviejų aukštų lovelės turi turėti apsauginį barjerą, kad būtų užtikrintas vaiko saugumas miegant. Taip pat laiptai, kuriais vaikas užlipa į lovą, turi būti kokybiški ir patvarūs, geriausia – pagaminti iš medžio masyvo. Vienetinių vaiko kambario baldų, suprojektuotų dizainerio, gamintojas turėtų užtikrinti, kad jie atitiktų visas Europoje galiojančias normas. Mažiems vaikams saugumo sumetimais geriau naudoti aptakių formų struktūras.

Prierašai:
1. Į spintos struktūrą integruota lovelė.
2. Viduryje struktūros įkomponuotas rašomasis stalas, slankiųjų sistemų priemonėmis keičiama baldų padėtis.
3. Italų bendrovės „Clever“ projektuotos lovytės galvūgalio atlošas pagamintas iš inovacinės minkštos medžiagos, apsaugančios vaiko galvą.
4. Lovelė yra su integruota LED šviečiamąja lovos dalimi galvūgalyje.
5. Didesniųjų kambaryje siūloma naujovė – sofa, kuri išsilanksto į dviaukštę lovą.
6. Jeigu mažai vietos – iš stalo konstrukcijos atlenkiama lova.
7. Specialūs baldų priedai sportuojančiam jaunuoliui: sienelė su skersinukais, specialūs čiužiniai.
8. Funkcionalus spintos vidus


Išnaša: Šiais laikais pažangūs gamintojai siūlo ypač gerai prisitaikančius prie poreikių baldus. Toks daugiafunkciškumas leidžia net iš spintos dalių susimontuoti lovą ar rašomąjį stalą. 

Išnaša: Daiktai, be kurių neapsieina vaikų kambarys: lovytė, rašomasis stalas, talpi spinta su naudingai paskirstytomis erdvėmis ir galimybe derinti ją su žaidimų vieta ar kitais baldais.


Šaltinis: Žurnalas Namas ir aš


Straipsnių paieška Ieškoti